SPORT

 

Sztumscy strażacy od początku istnienia jednostki zawsze dbali o utrzymanie wysokiego poziomu sprawności fizycznej.

 

Lista zawodów w których cyklicznie startują sztumscy strażacy to m. in.:

 

1. Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Sporcie Pożarniczym.

2. Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Piłce Nożnej.

3. Mistrzostwa Województwa w Piłce Siatkowej.

4. Kwidzyński Bieg Papiernika na odcinku 10 km z rozgrywaną drużynową kwalifikacją strażaków i puchar Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku.

5. Udział w Sztumskiej Amatorskiej Lidze Piłki Siatkowej.

6. Udział w maratonie rowerowym „Żuławy Wkoło” – dystans 140 km.

7. Udział w rowerowym wyścigu szosowym „Cyklo Gdynia” – dystans 125 km.

8. Udział w Iławskim „Biegu na dychę o Puchar Brico Marche”.

 

 

Od kilku lat reprezentacja KP PSP w Sztumie uczestniczy w międzynarodowych zawodach TFA (Toughest Firefighter Alive) I FCC (Firefighter Combat Chalange) organizowanych w Toruniu. Konkurencje zawodów przedstawiają zbiór wielu zadań z którymi strażacy na co dzień spotykają się w służbie. W zawodach corocznie bierze udział ponad 200 zawodników z kontynentów: Europy, Azji, Ameryki Północnej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje sukces sekc. Piotra Spiżewskiego, który w 2015 r. w  klasyfikacji OPEN zdobył 26 lokatę na ponad 200 startujących.

 

 

 

 

Dodatkowo w imprezie towarzyszącej tym zawodom rozgrywany jest turniej konkurencji treningu siłowego i kondycyjnego CrossFit, w których str. Admin w 2014 r. zajął czwarte miejsce. Corocznie drużyna sztumskiej jednostki startuje w Mistrzostwach Województwa Pomorskiego w Sporcie Pożarniczym. Turniej składa się z następujących konkurencji:

• pożarniczy tor przeszkód 100m,

• sztafeta pożarnicza 4x100m z przeszkodami,

• pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Reprezentacja KP PSP w Sztumie podczas VIII Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Sporcie Pożarniczym 18 czerwca 2014 r. (od lewej stoją: sekc. Paweł Zima, st. str. Łukasz Ciołek, sekc. Eryk Smoliński, str. Admin, str. Rafał Bosek, mł. bryg. Piotr Mechliński, kpt. Dariusz Treć, str. Bartłomiej Łaskarzewski, sekc. Michał Skalmowski, str. Krzysztof Sosnowski, st. kpt. Wojciech Frąckowiak).

 

Funkcjonariusze komendy biorą aktywny udział w  zawodach sportowych również poza służbą. Duży sukces odnotował str. Marcin Krzysztofik, który w Mistrzostwach Świata w  Wyścigach Smoczych Łodzi (2014 r.), które odbyły się w  Poznaniu wraz ze swoją osadą zdobył tytuł
Wicemistrza Świata w tej widowiskowej konkurencji na dystansie 500 m oraz III miejsce na dystansie 2000 m. Zajęcia sportowe realizowano również w formie wielu turniejów okolicznościowych, w których sztumscy strażacy również odnosili sukcesy. Dużą grupę stanowią biegacze biorący udział w wielu biegach ulicznych w tym również w maratonach na terenie całego kraju. W ramach Kwidzyńskiego Biegu Papiernika, którego organizatorem był International Paper Kwidzyn Sp. z o.o. odbywają się Drużynowe i  Indywidualne Wojewódzkie Mistrzostwa Strażaków PSP w Biegu Długodystansowym „O Puchar Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP”. Reprezentacja KP PSP w Sztumie w składzie: mł. asp. Paweł Sierocki, sekc. Mirosław Kucharski, str. Bartłomiej Łaskarzewski oraz str. Krzysztof Sosnowski dwukrotnie w latach 2014 oraz 2015 zajeła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej strażaków.

 

Warto zaznaczyć, że sekc. Mirosław Kucharski jest jedynym sztumianinem, który przebiegł super maraton na dystansie 100 km (Kalisz 2010 r.). Podczas I Iławskiego „Biegu na dychę o Puchar Brico Marche” – klasyfikację wśród strażaków o puchar Komendanta Powiatowego PSP w Iławie wygrał – sekc. Mirosław Kucharski z KP PSP w Sztumie.

 

Udane starty mają za sobą funkcjonariusze startujący w zawodach triatlonowych (ogn. Daniel Nowak, mł. asp. Paweł Sierocki), którzy uczestniczyli w zawodach „Susz Triathlon”. Starty w  zawodach z serii „Żuławy Wkoło”, „Cyklo Gdynia” oraz „Susz Triathlon” mają charakter treningowy w  ramach przygotowań do planowanych na 2016 rok długodystansowych startów triatlonowych z serii „Ironman”.

Dobre wyniki osiągane podczas turniejów mają swoje podłoże w dobrze ugruntowanym treningu, który często odbywa się w ramach zajęć sportowych organizowanych podczas służby.

Aktywność sportowa wśród strażaków widoczna jest również podczas organizowanych gminnych i powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu sztumskiego. Zawody rozgrywane są w dwóch konkurencjach tj. pożarniczy tor przeszkód 7 x 50 m oraz ćwiczenie bojowe. Wśród największych sukcesów sztumskich strażaków w sporcie należy wymienić:

• I miejsce. w Mistrzostwach Województwa Elbląskiego w Sporcie Pożarniczym – w latach 1994, 1995, 1996, 1997.

• I miejsce w Turnieju Trzech Wspinalni woj. Elbląskiego – 1986 r.

• I miejsce w Turnieju Piłki Nożnej woj. Elbląskiego – w latach 1986, 1988.

• II miejsce w klasyfikacji drużynowych Mistrzostw Województwa Pomorskiego w piłce siatkowej – w latach 2012, 2013

• III miejsce w Klasyfikacji Drużynowej Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – 2001 r.