Tlenek węgla – podsumowanie sezonu grzewczego 2015/2016

Ponad 3800 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2229 poszkodowanych i 50 ofiar śmiertelnych – to liczby pokazujące żniwo, jakie czad zebrał w ostatnim okresie grzewczym, czyli od września 2015 do marca 2016 r.

Tegoroczna kampania „NIE dla czadu” to już szósta edycja. Zeszłoroczna, obejmująca okres wrzesień 2014 – marzec 2015, w porównaniu z takim samym okresem 2015-2016, przyniosła wymierne skutki. Strażacy odnotowali o 8 mniej śmiertelnych ofiar tlenku węgla!

Pomimo, że liczba ta wydawać może się niewielka, zawsze powtarzaliśmy i powtórzymy to i tym razem – jeśli dzięki tej kampanii uratowane zostało chociaż jedno życie ludzkie, to na pewno było warto!

Mamy nadzieję, że świadomość ludzi w związku z zagrożeniem, jakim jest tlenek węgla, potocznie zwany czadem, z roku na rok wzrasta i między innymi dzięki temu liczba osób, które poniosą śmierć wskutek zaczadzenia, z roku na rok będzie malała, że ludzie zrozumieją, jak niewiele tak naprawdę potrzeba, by każdy z nas mógł czuć się bezpiecznie w swoim mieszkaniu lub w swoim domu.

 

grzewczy
Wykres: liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych  

 

grzewczy2
Trend – wykres: liczba ofiar śmiertelnych tlenku węgla  

 

Patrz też „Nie dla czadu”: http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/NIE-DLA-CZADU/idn:35749
Patrz też dział PORADY: http://www.straz.gov.pl/porady/Sezon_grzewczy_2015_2016

Opracowanie: Wydział Informacji i Promocji KG PSP